05137505

مالیات سفرهای خارجی، هزینه ای دیگر برای مسافرین

100 02 بهمن 1398
مالیات سفرهای خارجی، هزینه ای دیگر برای مسافرین
مالیات سفرهای خارجی، هزینه ای دیگر برای مسافرین
قطعا این خبر را شنیده اید که با مصوبه مجلس شورای اسلامی، سازمان امور امور مالیاتی کشور مکلف شد وجوهی ها را با عنوان مالیات از مسافرین ایرانی بابت خروجی از مرزهای هوایی،دریایی و زمینی دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌ داری کل کشور واریز کند.

در جلسه علنی شورای اسلامی مورخ یک بهمن ماه نمایندگان با تصویب ماده 33 لایحه مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور را مکلف کردند وجوهی ها را با عنوان مالیات از مسافرین ایرانی بابت خروج از مرزهای هوایی،دریایی و زمینی دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌ داری کل کشور واریز کند. میزان این مالیات در قوانین بودجه سالیانه مشخص می شود.

با توجه به تبصره 1 این قانون افرادی از پرداخت این مالیات معاف هستند که عباتند از: افراد دارای گذرنامه سیاسی و خدمت، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور، دارندگان پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، خدمه وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی، جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند و بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام می‌شوند و همچنین مسافرینی که در ایام اربعین جهت زیارت به کشور به عراق سفر می کنند و ایرانیان مقیم خارج از کور با کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی.

بر اساس تبصره 2 این قانون، ساکنین دائم و موقت مناطق آزاد تجاری - صنعتی و گردشگران که قصد سفر خارجی از مبدا این مناطق را دارند نیز مشمول عوارض خروج از کشور موضوع قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی و آئین‌نامه‌های اجرایی مربوطه می‌شوند.

با تصویب تبصره 3 این قانون نیز نیروی انتظامی موظف است پرداخت این مالیات توسط مسافرین خروجی از کشور را به روشی که سازمان تعیین می کند کنترل کرده و از خروج مسافرینی اقدام به پرداخت این مالیات نکرده اند ممانعت کند.
 
مالیات سفرهای خارجی، هزینه ای دیگر برای مسافرین مالیات سفرهای خارجی، هزینه ای دیگر برای مسافرین
مطالب مرتبط