05137505

دلایل تاخیر در پرواز

75 23 آذر 1398
دلایل تاخیر در پرواز
دلایل تاخیر در پرواز
قطعا اگر تا حالا سفر هوایی داشتید برایتان پیش آمده که پروازتان تاخیر داشته باشد و مجبور به انتظار باشید. در این مقاله می خواهیم به این بپردازیم که در زمان تاخیر پرواز چه کار هایی میشود انجام داد و اصلا حق و حقوق ما در زمان تاخیر های طولانی چیست.

امروزه سفر های هوایی یکی از پرطرفدار ترین سفر ها می باشد. خب هرکدام ار این سفرها بدی ها و خوبی های خود را دارند. برای مثال سفر های هوایی در عین حال که سریع و راحت هستن شاید برخی مواقع باعث اذین انسان شوند. یکی از مشکلاتی که در سفرهای هوایی رایج است تاخیرهای پروازی به دلایل مختلف هستند. پس بهتره با چند مورد ازین دلایل و حق و حقوق خود در این مواقع اشنا شویم.

شرایط نامساعد آب و هوا

از آنجایی که ایران کشوری چهارفصل می باشد و ممکن است شهر مبدا با شهر مقصد تفاوت جوی و دمایی زیادی داشته باشند، عامل شرایط نامساعد آب و هوا یکی از دلایل اصلی تاخیر پرواز در ایران می باشد. در این مواقع کادر فرودگاه و پرواز مجبور به تاخیر پرواز شده تا شرایط جوی به گونه ای شود که پرواز بتواند بدون مشکل انجام شود و مسافرین در سلامت کامل به مقصد برسند. گاها این عامل منجر به کنسل شدن پرواز به طور کامل نیز می شود که ممکن است به دو حالت اتفاق بیافتد: در حالت اول شرایط جوی به گونه ای است کادر فرودگاه و پرواز قبل از پرواز هواپیما در فرودگاه اعلام می کنند که پرواز دارای تاخیر بیش از دو ساعت بوده و یا به طور کامل باطل می باشد و انجام نخواهد شد که مسافرین می توانند با در دست داشتن بلیط خود به ایستگاه ایرلاین مربوطه مستقر در فرودگاه مراجعه کنند و با زدن مهر ابطال پرواز به دلیل بدی آب و هوا و یا تاخیر بیش از دو ساعت کل وجه بلیط خود را از شرکت مذکور استرداد نمایند. در حالت دوم پرواز به سمت مقصد انجام شده و با رسیدن پرواز به آسمان شهر مقصد کادر پروازی به شرایط جوی نامساعد برخورد کرده و نمی توانند فرود بیایند و مجبور به برگشت به شهر مقصد می شوند. که در این صورت از سمت ایرلاین اعلام انجام مجدد پرواز با تاخیر بعد از شرایط جوی مساعد و یا ابطال پرواز می شود. در این مورد هم مسافرین عزیز می توانند با در دست داشتن بلیط خود و مراجعه به ایستگاه ایرلاین مربوطه و زدن مهر ابطال پرواز به دلیل بدی آب و هوا و یا تاخیر بیش از دو ساعت کل وجه بلیط خود را از شرکت مذکور استرداد نمایند.
شرایط آب و هوایی

شدت ترافیک هوایی

شدت ترافیک هوایی به طور مستمر توسط برج های مراقبت در حال کنترل و برنامه ریزی می باشد تا باعث تاخیر و مشکلات دیگر در انجام پرواز ها نشود. اما در برخی مواقع و مخصوصا در فصول شلوغ و تعطیلات به دلیل حجم زیاد پرواز ها شدت ترافیک هوایی بیش از حد معمول شده و گاها باعث ایجاد تاخیر در پرواز می شود. پس بهتر است اگر در این تاریخ ها سفر هوایی دارید قبل از سفر از وضعیت پرواز خود مطل شوید و از اطلاعات فرودگاه مبدا خود وضعیت پرواز را جویا شوید.
شدت ترافیک

مشکلات فنی

جهت امنیت پرواز و مسافرین، هواپیماها قبل از سفر توسط متخصصیت در فرودگاه مبدا به طور کامل چک می شوند که در صورت وجود کوچک ترین مشکل فنی به حل آن بپردازند. گاها حل این مشکلات زمان بر بوده و باعث تاخیر در پرواز و حتی ابطال آن می شود. در این مواقع اگر تاخیر پرواز بیش از 2 ساعت باشد مسافر می تواند نسبت به ابطال بلیط خود بدون جریمه اقدام نماید و یا از پرواز استفاده کند که در این صورت بعضی از شرکت های هواپیمایی جهت جبران معتلی مسافرین اقدام به ارائه تخفیفاتی مثل یه فقره بلیط رایگان با همان هواپیمایی می کنند.
مشکلات فنی

امنیت پرواز

امنیت پرواز در کل شامل هر اتفاقی که باعث به خطر افتادن مسافرین و پرواز شود مثل احتمال حضور بمب در فرودگاه مبدا یا مقصد و یا بار مسافرین یا عدم احضار هویت تعدادی از مسافرین. گرچه این موارد به ندرت اتفاق می افتند اما در صورت بروز ایرلاین مجبور به رعایت تمامی پروسه های امنیتی بوده تا احتمال بروز کوچ ترین خطر در پرواز وجود نداشته باشد.
امنیت پرواز

سوخت گیری

سوخت گیری هواپیمای معمولا قبل از انجام پرواز انجام خواهد شد زیرا احتیاج به زمانی حدود نیم ساعت تا دو ساعت دارد. اگر مشکلی مانع انجام این امر شود باعث ایجاد تاخیر در پرواز شده که متاسفانه قابل پیش بینی هم نیست.
سوخت گیری

مشکل در آمادگی یا حضور کادر پرواز

در موارد معدودی ممکن است کادر پرواز دچار مشکل در حضور به موقع و یا دچار کسالت و عدم حضور شوند. در این صورت پرواز ناچار به تاخیر تا حضور کامل کادر پروازی و یا جایگزینی نیرو می باشد. گاها کاپیتان پرواز جهت بررسی مشکلات فنی یا امینی ناچار به عدم حضور شده که این مورد در این دسته قرار دارد.
کادر پرواز

عدم وجود هواپیما!

این مورد بدین معناست که پرواز قبلی این هواپیمای دچار نقص فنی و یا به دلیل بدی آب و هوای مبدا قبلی پرواز به موقع جهت انجام پرواز بعدی به مقصد نرسید و این امر باعث تاخیر در پرواز بعد آن هم می شود.
مشکل در سیستم های کامپیوتری فرودگاه
در صورتی که در هریک از بخش های تحویل بلیط، دریافت بار، اعلام پرواز، بازرسی مشکلی در سیتم های کاپیوتری ایجاد شود باعث بروز تاخیر تا رفع این مشکل و انجام پروسه مربوط به آن بخش می شود.
عدم وجود هواپیما

سوار شدن مسافران و تاثیر آن بر تاخیر پرواز

قطعا هنگام سوار های هوایی به شما این اخطار داده شده است که برای مثال در پرواز های داخلی کانتر تحویل کارت پرواز و دریافت بار 30 دقیقه قبل از پرواز بسته خواهد شد و در صورتی که تا این ساعت به پرواز نرسید دیگر اجازه ورود شما به پرواز داده نخواهد شد. این امر به این دلیل است که کارکنان فرودگاه زمان باری بارگیری هواپیمای داشته باشند تا از تاخیر جلوگیری شود. گاها مسافران در عین حال که کارت پرواز خود را دریافت کرده و بار خود را تحویل داده اند، جهت سوار شدن به هواپیما تعلل کرده و در اخرین لحظات اقدام می کنند که همین امر به دلیل تعهد شرکت هواپیمایی به سوار کردن تمامی مسافرین باعث تاخیر در انجام پرواز می شود. لذا خواهشمند است پس از اعلام فرودگاه جهت سوار شدن به هواپیما اقدام فرمایید.
مسافرین پرواز


 
دلایل تاخیر در پرواز دلایل تاخیر در پرواز
مطالب مرتبط