05137505

15 جاذبه برتر گردشگری در هند

154 16 مهر 1398
15 جاذبه برتر گردشگری در هند
15 جاذبه برتر گردشگری در هند
هند سرزمینی پر طراوت و دارای تضادهای شگفت انگیز است که در آن هر دو جهان سنتی و مدرن با یکدیگر ملاقات می کنند. هند به عنوان هفتمین کشور بزرگ جهان از نظر منطقه و دومین کشوربزرگ از نظر جمعیت، داری میراث غنی است که این میراث غنی، حاصل قرن ها فرهنگ و مذهب متفاوت است که اثر خود را در هندوستان به جای گذاشته اند.
نقاط برجسته هند برای گردشگران، شامل فرصتی برای تجربه مجموعه ای از اماکن مقدس و معنوی است اما اگر دوستدار طبیعت هستید، پیشنهاد سایت یه جا دیگه به شما، بازدید از سواحل زیبای هند و پارک های ملی سرسبز و باشکوه آن و باغ وحش های هیجان انگیزش می باشد.
گردشگران در این کشور می توانند با بازدید از تاج محل باشکوه در آگرا و اماکن مقدس هارماندیرصاحب(که قبلاً معبد طلایی در امریتسار و مسجدی در حیدرآباد بود) و مکان های دیدنی زیبای دیگرش، یک گنجینه معنوی و فرهنگی و تاریخی را کشف کنند.

تاج محل در آگرا

تاج محل در هند
تاج محل که شاید مشهورترین ساختمان هند باشد، مشهورترین گواهی جهان به قدرت عشق است. در ابتدا نام این جاذبه گردشگری، ممتازمحل بود.
ممتاز محل، همسر موردعلاقه امپراطور شاه جهان بود که ساخت این مقبره بسیار زیبا، پس از مرگ وی در سال 1631 آغاز شد و 20 هزار کارگر برای ساخت آن به مدت 22 سال کار کردند. تاج محل، ترکیبی از بسیاری عناصر با طراحی اسلامی از جمله قوس ها، مناره ها، گنبد به شکل پیاز و خوش نویسی های منبت کاری شده با رنگ سیاه در قسمت ورودی بناست.
در ساخت این بنای زیبا، تا حدود زیادی از سنگ مرمر سفید استفاده شده که با الگوهای گل دار، منبت کاری شده و با سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند جده، لاجورد، الماس و مادر مرواریدها تزئین شده است. 
نکته جالب: بهترین زمان برای بازدید از این بنای شگفت انگیز، هنگام طلوع یا غروب آفتاب است، هنگامی که جو با تغییر در روشنایی تغییر می کند.(در صورت امکان، سعی کنید منظره ای از بازتاب تاج محل از ساحل دور رودخانه یامونا را حتماً ببینید.)

شهر مقدس واراناسی در هند

شهر مقدس واراناسی در هند
شهر مقدس وارناسی(مکان بزرگ زیارتی هندوها)، از دیرباز با رودخانه قدرتمند گنگ، یکی از مهمترین نمادهای مذهبی  همراه بوده است. این شهر، که قدمت آن به قرن هشتم قبل از میلاد مسیح بر می گردد، یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است.
دلایل زیادی برای کاوش در این شهر زیبا وجود دارد که کم ترین آن ها فرصتی برای کاوش در محله قدیمی در مجاورت گنگ، است که در آن جا می توانید معبد کاشی ویشوانات(ساخته شده در سال 1780) را زیارت کنید.
استحمام در گنگ برای هندوها از اهمیت بالایی برخوردار است و مکان های بی شماری با نام "گات" در آن جا وجود دارند که به آب منتهی می شوند و مؤمنان قبل از نماز، در آن مکان ها استحمام می کنند. بیش از 100 "گات" در واراناسی وجود دارد که بزرگترین آن ها گات داشاش وامِد و آسی است. (گات آسی، خیلی مقدس می باشد).
همچنین دانشگاه بنارس هندو (تأسیس شده در سال 1917) که دارای کتابخانه عظیم با بیش از یک میلیون کتاب است و موزه عالی بهارات کلاه با هاوان با مجموعه های زیبا از نقاشی های مینیاتوری، مجسمه ها، نوشته های دست نخورده و نمایشگاه های محلی، ارزش بازدید را دارند. 

هارماندیر صاحب: معبد طلایی امریتسار هند

هارماندیرصاحب معبد طلایی هند
آمریتسار(تأسیس شده در سال 1577 توسط رام داس)، قطب مهمی از تاریخ و فرهنگ سیک است. جاذبه اصلی این مکان، هارماندیر صاحب است که در سال 1604 افتتاح شد و هنوز هم به دلیل تزیین زیبای طلای خود از آن به عنوان "معبد طلایی" یاد می شود. این معبد که مقدس ترین زیارتگاه های سیک هند (همچنین بسیاری از هندوها و افراد سایر ادیان را به خود جلب می کند)، است  با ترکیبی از سبک های هندو و اسلامی ساخته شده است.
بخش مرمر پایین آن دارای نقوش تزئینی از گل ها و حیوانات است، در حالی که گنبد بزرگ طلایی نمایانگر گل نیلوفر آبی است که نمادی از خلوص و پاکدامنی سیک ها است. گردشگران علاوه بر طراحی پر زرق و برق این معبد، به همان اندازه تحت تأثیر فضای معنوی اش قرار می گیرند، آن ها پیوسته، دعاهایی از کتاب مقدس سیک شعار می دهند و صدایشان در سراسر مجتمع پخش می شود.

شهر طلایی هند: جیسلمیر

جیسلمیر، شهر طلایی هند
شهر جیسلمیر، به دلیل ماسه سنگ زرد به کار رفته در بیشتر ساختمان هایش، شهر طلایی لقب گرفته است. این شهر، مکانی با معماری باشکوه است. امروزه این شهر به عنوان یک پایگاه استراتژیک، مملو از عمارت های قدیمی پر زرق و برق، دروازه های باشکوه و قلعه عظیم جیسلمیر - که همچنین به عنوان قلعه طلایی نیز شناخته می شود – می باشد.
این قلعه علاوه بر کاخ ها، معابد و خانه های زیبای قدیمی خود، دارای 99 سنگر به همراه دروازه های عظیم منتهی به حیاط اصلی آن است که در آن کاخ هفت طبقه بلند مهاراجه را پیدا خواهید کرد.
ساخت این کاخ از اوایل 1500 شروع شده و تا قرن 19 توسط حاکمان پی در پی به آن افزوده شده است، مناطقی که با کاشی های ایتالیایی و چینی به زیبایی تزئین شده اند و درهای سنگی حکاکی  شده و هم چنین تعدادی از معابد جین مربوط به قرن 12 تا 16 را که هر کدام از آن ها با تصاویر زیبایی از ماسه سنگ و سنگ مرمر و نسخه های خطی از برگ نخل و سقف های تابان نقاشی شده است، از جاذبه های گردشگری این شهر زیبا می باشند.
هنگام گردش در جیسلمیر مطمئن شوید که از کتابخانه جهان بنددار (کتابخانه با قدمت 1000ساله که به خوبی محافظت شده است) با تعداد زیادی آثار باستانی و دست نوشته هایش (مربوط به قرن 16) حتماً دیدن کنید.

قلعه سرخ، دهلی نو در هند

قلعه سرخ دهلی نو در هند
این قلعه که ساخته شاه جهان در سال 1648 می باشد به عنوان صندلی قدرت مغول شناخته می شود و پس از ماسه سنگ قرمز حیرت انگیزی که در ساخت آن استفاده شده، قلعه سرخ نام گرفته است.
قلعه سرخ، مساحتی بزرگ بیش از 2 کیلومتر مربع را پوشش می دهد که تمام آن توسط یک خندق بزرگ احاطه شده است. مناطق برجسته این جاذبه گردشگری، شامل دو دروازه بزرگ است: دروازه چشمگیر لاهور و دروازه تزئین شده دهلی (که زمانی توسط امپراطور برای مراسم تشریفاتی مورد استفاده قرار می گرفت.
بخش جالب بازدید، کاوش در چتا چوک، یک بازار پوشیده از قرن هفدهم است که همه چیز را از جواهرات گرفته تا پوشاک ابریشم و همچنین سوغات و اقلام خوراکی می فروشد. در حالی که می توانید خودتان در این قلعه اکتشاف کنید، تورهای دارای راهنما نیز برایتان ارائه می شود که بینش جذاب و خوبی از زندگی و دوران شاه با  گشتن در تالار سنگ مرمر سفید خیره کننده مخاطبان عمومی به شما ارائه می دهد. 
نکته جالب: سعی کنید در هنگام شب برای نمایش صدا و نور از این قلعه بازدید کنید تا همچنین از رویدادهای مهمی که در این قلعه برگزار می شود، اطلاع پیدا کنید.

دروازه هند، بمبئی

دروازه هند در بمبئی
دروازه نمادین هند که 26 متر ارتفاع دارد و مشرف به دریای عرب است، بسیارچشمگیر است.  گردش در این دروازه هنگام بازدید در بمبئی امری ضروری است. این بنا به منظور گرامیداشت ورود پادشاه جورج پنجم و همسرش ملکه ماری در سال 1911 ساخته شده و با معماری خیره‌کننده اش در سال 1924 با شلوغی و مراسم بسیار افتتاح شده و مدتی بلندترین سازه در شهر بوده است.
دروازه هندوستان که کاملاً از بازالت زرد و بتون ساخته شده است، به دلیل طراحی هندو ساراکنیک خود، قابل توجه است.
دروازه هند همچنین صحنه ی یک روند یورش از سربازان انگلیسی در سال 1948 بود. زمانی که این اتفاق افتاد، هند استقلال خود را بدست آورد. این روزها، طاق بزرگ، زمینه ای خیره کننده را فراهم می کند که حتی برای مردم محلی نیز محبوب است.
نکته جالب: پس از بازدید از دروازه هندوستان، در مجاورت کاخ تاج محل و برج برای تهیه یک چای عالی لذت ببرید. تهیه چای، سنتی بود که هنگام افتتاح این هتل لوکس و دوست داشتنی در سال 1903، افتتاح شد.

مسجد مکه، حیدرآباد هند

مسجد مکه در هند
ساخت مسجد مکه حیدرآباد، یکی از بزرگترین مساجد جهان (و یکی از قدیمی ترین های هند) در سال 1614 در زمان سلطنت محمد قلی قطب شاه آغاز شد و تقریباً 80 سال طول کشید. این مسجد به اندازه کافی بزرگ می باشد که 10 هزار نمازگزار را در خود جای دهد. این 15 طاق و ستون زیبا در این مسجد، از تخته سنگ های گرانیت سیاه ساخته شده است. این تخته سنگ ها توسط 1400 گاو نر به این محل کشیده شده بودند.
نام این مسجد، با توجه به آجرهایی است که از مکه به این مکان آورده شده بودند. این مجموعه تأثیرگذار، مناطق برجسته ای مثل بزرگراه اصلی و میدان عظیم و یک دریاچه بزرگ دست ساز را در خود جای داده است. از دیگر ویژگی های قابل توجه آن می توان به کتیبه هایی از قرآن در بالای بسیاری از طاقها و درها، سقف نفیس تالار اصلی، کتیبه های اطراف کل بنای مسجد، و نقش و نگارهای گلدار بر روی طاق ها اشاره کرد.
بلیط هواپیماجهت خرید بلیط هواپیما ارزان قیمت کلیک کنید

فرت آمر، جیپور هند

قلعه آمر در هند
فرت آمر (غالباً "آمبِر" نیز گفته می شود) به عنوان یک کاخ مستحکم در سال 1592 توسط مهاراجه من سینگ ساخته شده است و مدت هاست که به عنوان پایتخت جیپور خدمت کرده است. دسترسی به این قلعه  با پیاده روی تند امکان پذیر است (البته بهتر است، بگذارید یک فیل کار را انجام دهد). از نقاط برجسته آن می توان جالب چوک، اولین حیاط را نام برد که دارای بسیاری از فیل های تزئین شده و معبد شیلادوی است که به الهه جنگ اختصاص یافته است.
 نکته جالب توجه این است که تالار همسایگی مخاطبان عمومی (دیوان- آم) با دیوارها و تراس های زیبا توسط میمون ها تزئین شده است. از دیگر نقاط برجسته آن می توان به سوخ نیواس (تالار لذت) اشاره کرد که دارای تختخواب های گل و گیاهان زیاد و کانالی است که زمانی برای حمل آب خنک کننده از آن استفاده می شده است و همچنین معبد پیروزی (جای ماندی) که به دلیل داشتن بسیاری از تابلوهای تزئینی، سقف های رنگارنگ و مناظر عالی و دریاچه زیر آن، قابل توجه است.
 قلعه جیگار  بالاتر از قلعه آمر، است که در سال 1726 توسط جِی سینگ ساخته شده و دارای برج های بلند، دیوارهای بسیار زیبا و بزرگترین توپ چرخ دار جهان است. همچنین مطمئن شوید که هنگام گردش در این جاذبه گردشگری، زمان خود را با دیدن شهر قدیمی جیپور با سه دروازه کاملاً مرمت شده و بازارهای باشکوه و همچنین کاخ لذت بخش شهر، مجموعه عظیمی از حیاط ها، باغ ها و ساختمان ها سپری کرده اید.

سواحل گوای هند

سواحل گوای هند
مدت هاست که هندوستان به عنوان مقصدی مناسب برای کسانی که به دنبال تعطیلات عالی در ساحل می باشند، شناخته شده است. ساحل زیبای غربی گوا، مشرف به دریای عرب، اخیراً توسط گردشگران خارج از کشور کشف شده است. خط ساحلی گوا دربرگیرنده برخی از زیباترین سواحل جهان است که هر یک جذابیت خاص خود را دارند.
برای کسانی که به دنبال آرامش و سکوت هستند، ساحل آگوندا یک انتخاب خوب است، در حالی که ساحل کالانگوته تجاری ترین و شلوغ ترین شهر است. برای کسانی که در جستجوی استراحتگاه های شیک و مد هستند، دروازه های یوگا، سواحل ماندرم، مورجیم و اشوام مناطق مناسبی هستند. پالولم یکی دیگر از گزینه های محبوب در این محیط زیبا است.
هنگامی که در سواحل گوا هستید، حتماً از پناهگاه حیات وحش باقوان ماهاویر، خانه جنگل های ضخیم و جانوران فراوان، از جمله آهو، میمون، فیل، پلنگ، ببر و پلنگ سیاه و همچنین 200 گونه مختلف از پرندگان دیدن کنید. 
جزیره دیوار نیز دارای ارزش بازدید است که توسط کشتی قدیمی گوا می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. نقاط برجسته این جزیره شامل Piedade، یک روستای معمولی گون و خانه کلیسای بانوی دلسوز، تزئینات گچی باروکی و محراب ها و همچنین مناظر خیره کننده از حومه شهر است.

پارک ملی پریار و پناهگاه حیات وحش هند، مادورای

پارک ملی پریار و پناهگاه حیات وحش هند
یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری هند جنوبی، پارک ملی پریار و پناهگاه حیات وحش در حوالی دریاچه ای است که توسط مهندسان انگلیسی در سال 1895 برای آبیاری و تأمین آب شهر مادورای ساخته شده است. این پارک زیبا که در سال 1934 تأسیس شده است، دارای تعداد زیادی از پستانداران از جمله تعداد زیادی از فیل های پرخطر هندی، گراز وحشی، سمور دریایی، میمون با دم شیر و بیش از 20 ببر بنگال می باشد.
تماشای پرندگان، یک فعالیت مردمی است که با دیدن مکرر گونه هایی مانند ماهی دارتر، لک لک ها، شاه ماهی هاو دراگون هایی با دم هایی به شکل راکت، همراه با بسیاری از انواع جالب پروانه ها همراه است.
بهترین راه برای لذت بردن از مناظر کوهستانی پارک، سفر دریایی یا پیاده روی به کمک یک راهنما در جنگل است  دومی  به گردشگران این فرصت را می دهد تا با گله های فیل روبرو شوند و سایر حیوانات وحشی را از روی برج ها و سکوهای مشاهده، مشاهده کنند.
نکته جالب: مطمئن شوید که در یکی از مزارع ادویه، چای و قهوه در نزدیکی این پارک زیبا، مدتی توقف کرده اید.

قلعه آگرا

قلعه آگرا هند
قلعه خیره کننده آگرا (که به عنوان قلعه سرخ آگرا نیز شناخته می شود) به عنوان یک ساختار نظامی در سال 1565 ساخته شده است و ترکیبی جالب از معماری هندو و مسلمان است. هنگام ورود به این قلعه می توانید از دروازه عمارسینگ وارد آن شوید. همچنین اگر تاج محل را دیدن کرده اید با توجه به این که این قلعه کم تر از دو کیلومتر با آن فاصله دارد، پیشنهاد سایت یه جا دیگه برای محل بعدی گردشگری شما در هندوستان، این قلعه می باشد. 
هنگامی که در داخل این قلعه هستید، دو ساختمان ماسه سنگی بزرگ به نام های اکبری محل و جهانگیری محل که بزرگترین مکان های اقامت خصوصی در این مجموعه هستند، را می توانید مشاهده کنید.
از دیگر نقاط برجسته این قلعه می توان به خاص محل (کاخ خصوصی) اشاره کرد که دارای سقف باشکوه مس است و همچنین می توان به آنگوری باغ (باغ انگور) که  یک باغ مغولی منبت کاری شده با تعداد زیادی چشمه های شگفت انگیز و کانال های آب می باشد، نیز اشاره کرد. علاوه بر این مکان ها، مکان برجسته ای به نام  برج هشت ضلعیMusamman در این قلعه وجود دارد که بعداً به عنوان زندان شاه جهان استفاده شده است. 

غارهای اِلورا، اورنگ آباد هند

غارهای الورا، اورنگ آباد هند
غارهای یادبود معروف اِلورا در بین سده های 5 تا 10 توسط راهبان بودایی، جین و هندو ساخته شده اند و گشت و گذار بسیار خوبی را از بمبئی، در حدود 300 کیلومتری غرب ساخته اند. اکنون این مکان به عنوان یک میراث جهانی یونسکو شناخته شده است. این غارها شامل صومعه و کلیسا و معابد حکاکی شده است که 12 تا از آن ها بودایی و 17 تا هندو و پنج تای بقیه مربوط به مذهب جین هستند. 
از میان غارهای صومعه بودایی، مناطق برجسته شامل تعدادی زیارتگاه است که  از حجاری های بودا و مقدسین که قدمت آنها از قرن 5 تا 7 می باشد حکاکی شده است و همچنین غار خیره کننده کارپنتر، یکی از بهترین های هند به حساب می آید.
غارهای هندو بسیار پیچیده تر است و از بالا تا پایین حکاکی شده است. از این میان، بهترین معبد، کایلاسا است، معبد سنگی بزرگ که نمایانگر کوه کایلاسا است و نیاز به حذف 200000 تن سنگ دارد. 

قلعه مهرنگار در جودپور هند

قلعه مهرنگار در جودپور هند
این قلعه، که بر شهر قدیمی جودپور تسلط دارد، یکی از بزرگترین استحکامات هند است که در قرن پانزدهم ساخته شد تا از مردم معروف "شهر آبی" محافظت کند، زیرا جودپور هنوز هم شناخته شده است (آن را به دلیل خانه های نیلی رنگش که برای دفع گرما، آبی رنگ شده است، به نام "شهر آبی" نام گذاری کرده اند.)
مهرنگار که در بالای فراز و نشیب های برجسته ساخته شده است،  یک شاهکار شگفت انگیز از ساخت و ساز است . دیوارهای عظیم آن همه غیرقابل نفوذ است. شما می توانید از طریق یکی از هفت دروازه پر زرق و برق آن، از جمله جیا پول و فاتح پول (دومی هنوز زخم هایی از حملات توپ) به آن دسترسی پیدا کنید. 
نکات برجسته این بازدید شامل کاوش در شبکه جذاب حیاط و کاخ ها و همچنین موزه ای است که دارای مجموعه ای زیبا از آثار باستانی مرتبط با ماهاراجاس است.
حتماً مطمئن شوید که وقت خود را در مرکز تاریخی جودپور که شهرتش به دلیل 8 دروازه شهری و برج ساعت دوست داشتنی اش و بازارهای بی شماری که هر چیزی از سبزیجات گرفته تا شیرینی و ادویه و صنایع دستی می فروشد، می باشد سپری کنید.

کاخ میسور هندوستان

کاخ میسور هند
گردش در شهر پراکنده میسور به لطف ترکیب التقاطی آن از معماری استعماری خوب قدیمی، کاخ های هندی شاهوارش و جنگل های زیبا و باشکوه آن، لذت بخش است. با وجود این که افراد متمایل به خرید از گذراندن وقت خود در بازارهای معروف شهر ابریشم و چوب صندل لذت می برند، جذابیت اصلی، کاخ با شکوه میسور است.
این کاخ زیبا و سه طبقه که در سال 1897 پس از آتش سوزی ویرانگر کاملاً بازسازی شد، دارای نقاط برجسته ای مانند برج های مربعی و گنبدهای زیبا، سقف ها و ستون های تزئینی در تالار دوربر؛ و غرفه زناشویی پر زرق و برق، با کاشی های کف لعاب دار، شیشه های رنگ آمیزی خیره کننده، آثار هنری و نمایش جواهرات (همچنین در موارد خاص، تخت طلایی نفیس به نمایش گذاشته می شود، می باشد.
پیشنهاد می کنیم که حتماً هر  یکشنبه و در ایام تعطیل به این کاخ مراجعه کنید. چون در این زمان ها، کاخ با بیش از 90،000 چراغ روشن می شود. 

معبد ماهابودی، بوده گایا در هند

معبد ماهابودی، بوده گایا در هند
بوده گایا که مقدس ترین مکان بودایی جهان به شمار می رود، هر ساله هزاران گردشگر را به خود جلب می کند، همه آن ها برای مشارکت با راهبان مقیم در مراقبه و دعا به معبد می آیند. کانون اصلی این مکان زیارتی معبد خیره کننده ماهابودی است که در کنار همان نقطه ای که بودا به روشنگری آمد و فلسفه خود را در مورد زندگی تدوین کرد، ساخته شده است. این معبد در قرن ششم ساخته شده و بارها بازسازی شده است.
این معبد با یک مخروط هرمی زیبا در صدر قرار دارد و یک مجسمه بزرگ طلاکاری شده از بودا را در خود جای داده است. دیگر جاذبه گردشگری در این مکان، درخت انجیر مقدس هندی است. این درخت، از نسل درختان بدوی اصلی است که در آن بودا به مدت 7 روز پس از روشنگری، مراقبه می کند. گفته می شود این درخت قدیمی ترین و محترم ترین درخت در جهان است. 

رزرو هتلجهت رزرو هتل ارزان قیمت کلیک کنید
15 جاذبه برتر گردشگری در هند 15 جاذبه برتر گردشگری در هند
مطالب مرتبط